Od czego zależy bezpieczeństwo stosowania implantów?

Jest kilka czynników decydujących o powodzeniu zabiegu. Podstawą jest właściwy wybór implantów oraz doświadczonego specjalisty chirurga plastyka, który precyzyjnie umieści implanty w ciele pacjentki. Istotne jest, w jaki sposób implant jest wszczepiony. Istnieją procedury opisujące postępowanie z implantem, aby niebezpieczeństwo powikłań było jak najmniejsze. W praktyce częściej zdarzają się powikłania dotyczące efektu estetycznego, a nie zdrowotnego: jeśli implanty zostaną włożone zbyt wysoko, to piersi własne na implantach będą opadały. Jeśli na przykład będą włożone zbyt blisko siebie, to brodawki najprawdopodobniej będą skierowane na boki. Między innymi też dlatego tak ważny jest wybór specjalisty. 

Zdarzają się również powikłania związane z samymi implantami. Przykładem może być rozszczelnienie implantów. Taki rodzaj powikłania nie jest zagrożeniem dla zdrowia, natomiast powoduje konieczność przeprowadzenia ponownego zabiegu wymiany implantów. Należy podkreślić, że nie każda kobieta musi implanty wymienić. Implanty wymienia się wtedy, kiedy zachodzi taka konieczność np. w wyniku uszkodzenia implantu, powikłania lub jeśli pacjentka chce zmienić rozmiar piersi. 

Jednym z powikłań powodujących niezadowalający efekt estetyczny jest marszczenie się implantu, tak zwany rippling. Najczęściej zdarza się u szczupłych pacjentek, u których pokrycie tkankowe jest niewielkie. Nowe implanty XTRA firmy Mentor znacznie niwelują ten efekt, ponieważ są w 100% wypełnione, dzięki czemu uzyskujemy bardziej zaznaczony górny biegun piersi czyli mocniejszy efekt push up. 

Jeśli pacjentka wybierze dobrego specjalistę i zdecyduje się na wysokiej jakości, certyfikowane implanty, ryzyko wystąpienia powikłań jest niewielkie.