Powiększanie piersi
Anatomia piersi
Piersi są symbolem kobiecości, a ich wygląd jest bardzo indywidualny i zależy głównie od czynników genetycznych.
Składają się głównie z tkanki tłuszczowej i łącznej. Pomiędzy tkanką tłuszczową i łączną znajduje się tkanka gruczołowa, która służy do produkcji mleka. Ta tkanka składa się z grudek gruczołowych o kształcie winogron, tak zwanych płatów, które są połączone z brodawką sutkową kanałami mlecznymi. Na końcu tych przewodów mlecznych są małe wybrzuszenia, nazywane „woreczkami mlekowymi”, posiadające funkcję pompowania podczas karmienia piersią.
Przez pierś przechodzą komórki nerwowe, naczynia krwionośne i limfatyczne. Kolejnym elementem piersi jest brodawka sutkowa, wraz z otoczką. Na skraju otoczki znajdują się gruczoły apokrynowe i łojowe, tak zwane gruczoły Montgomery’ego.
W skutek procesu starzenia, szczególnie po ciąży i menopauzie, tkanka piersiowa zmienia się znacznie, a stosunek tkanki tłuszczowej do tkanki łącznej i gruczołowej nie jest już taki sam. Podczas gdy w wieku młodzieńczym proporcja tkanki tłuszczowej do gruczołowej wynosi 1:2, w zaawansowanym wieku jest ona znacznie wyższa.
Wewnątrz piersi znajdują się naczynia krwionośne, przewody mleczne, tłuszcz, gruczoł i nerwy czuciowe. Pod gruczołem znajduje się mięsień piersiowy większy, który jest dużym mięśniem uczestniczącym w ruchu ramienia.
- Mięsień piersiowy większy
- Mięsień piersiowy mniejszy
- Tkanka tłuszczowa
- Tkanka gruczołowa
- Przewody mleczne
- Brodawka i otoczka
- Tkanka miękka włóknista
- Żebra